Adam Kośmieja
Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalnośc koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji m.in.: Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Shenzhen Concert Hall w Chinach.
W Polsce współpracował ze wszystkimi czołowymi orkiestrami. Występował pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Eiji Oue, Muhai Tanga, Alexandra Liebreich'a, José Maria Florêncio, Michała Klauzy, Wojciecha Michniewskiego, Bassema Akiki, Szymona Bywalca, Tiberiu Soare, Jakuba Chrenowicza.
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Shenzhen International Music Festival Belt & Road w Chinach, Międzynarodowym Sympozjum Muzyki Elektroakustycznej w Toronto, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Sacrum Profanum w Krakowie, Festiwalu Tradycji i Awangardy Kody w Lublinie. Międzynarodowym Festiwalu Craiova Muzicală w Rumunii, International Piano Festivals w Hiszpanii.
W 2022 roku zadebiutował na Łotwie z Orkiestrą Kameralną Kremeratą Balticą której założycielem i artystycznym dyrektorem jest Gidon Kremer.
Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek w klasie prof.Ludmily Kasjanienko. Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky'ego (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times'a”). Absolwent Akademii Muzycznej im.F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof.Jerzego Sulikowskiego i prof.Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, pracuje w katedrze fortepianu na tej uczelni.
W 2016 Adam Kośmieja wydał debiutancką płytę z kompletem dzieł na fortepian solo Kazimierza Serockiego (DUX), która spotkała się z uznaniem w kraju i zagranicą. W roku 2017 wystąpił na płycie Contemporary Jewish Music Stefana Węgłowskiego (KAIROS).
W 2019 roku w ramach projektu "100 na 100 muzyczne dekady wolności" (PWM) nagrał Hommage a Chopin. Koncert na fortepian i Orkiestrę Elżbiety Sikory (Sinfonia Varsovia, Bassem Akiki) oraz Liczne Odnogi Rozgałęzionych Splotów Tadeusza Wieleckiego (Andrzej Bauer, Julian Paprocki).
We wrześniu 2021 ukazał się nowy solowy album artysty Tribute to Gulda (WARNER CLASSICS) który zdobywa znakomite międzynarodowe i krajowe recenzje.
fot. Marcin Szpak